Anasoft litera 2011 - Porota a termíny literárnej ceny

Víťat Anasoft Litera 2010 Stanislav Rakús

Anasoft litera 2011

Porota a termíny literárnej ceny

anasoft_litera

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi bude v šiestom ročníku rozhodovať porota v zložení: René Bílik, literárny vedec, Ján Gavura, básnik, literárny vedec a prekladateľ, Mila Haugová, poetka a prekladateľka, Juraj Kušnierik, redaktor, publicista a moderátor, Ján Štrasser, básnik, publicista a prekladateľ.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za slovenskú pôvodnú prózu vydanú v uplynulom roku. Laureát získava honorár vo výške 10 000 eur. Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Anasoft.

Finalisti literárnej ceny budú známi 6. apríla. Slávnostné vyhlásenie šiesteho laureáta bude 22. septembra.

Nominované sú automaticky všetky pôvodné prozaické diela, ktoré vyšli na Slovensku,  napísané v slovenskom jazyku, v prvom vydaní. Definitívny zoznam kníh bude uverejnený na stránke www.anasoftlitera.com 31. marca.

Pre lepšiu komunikáciu s vydavateľstvami a autormi diel organizátori v priebehu februára umiestňujú na web aj pracovnú verziu zoznamu.

S literárnou cenou Anasoft litera je každoročne spojený festival Anasoft litera fest.

Tohto roku sa bude konať v jarnom termíne: 25. - 28. mája. Okrem finalistov, hudobného programu a prehliadky filmových adaptácií literárnych diel príde do Bratislavy aj po fínsky píšuca autorka slovenského pôvodu Alexandra Salmela. Je laureátkou jednej z najprestížnejšich literárnych cien vo Fínsku, ceny najväčšieho fínskeho denníka Helsingin Sanomat. Jej kniha vyšla už v piatom vydaní a stala sa najpredávanejším debutom roka.

Literárnu cenu Anasoft litera v predchádzajúcich ročníkoch získali: Pavel Vilikovský za knihu Čarovný papagáj a iné gýče, Marek Vadas za knihu Liečiteľ, Milan Zelinka za knihu Teta Anula, Alta Vášová za knihu Ostrovy nepamäti. Posledným laureátom je Stanislav Rakús s knihou Telegram.

Organizátori každoročne udeľujú aj Cenu čitateľov denníka SME knihe, ktorá zvíťazí v internetovom hlasovaní. Doteraz ju získali autori Jaroslava Blažková, Dušan Dušek, Viliam Klimáček, Pavol Rankov a Veronika Šikulová.

Anasoftlitera.com

KK Bagala, PO BOX 99, 810 00 Bratislava 1