Finalisti Anasoft litera 2012

Knihy nominované na cenu Anasoft litera 2012

Balla, Kepplová, Rosová

Anasoft litera 2012

Až 3 z 10 nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2012 za najlepšiu knihu roka vyšli vo vydavateľstve KK Bagala s podporu Literárneho klubu! Ballova novela V mene otca, generačný román Zusky Kepplovej Buchty švabachom a novela Dandy od talentovanej Michaely Rosovej… 

Finalisti Anasoft litera 2012

Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov. Spomedzi 139 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Balla: V mene otca; K. K. Bagala
Juraj Bindzár: Bez dúhy (plebejský román); Orman
Péter Hunčík: Hraničný prípad; Kalligram
Zuska Kepplová: Buchty švabachom; K. K. Bagala
Maroš Krajňak: Carpathia; Trio Publishing
Silvester Lavrík: Zu; Kalligram
Michaela Rosová: Dandy; K. K. Bagala
Alexandra Salmela: 27 čiže smrť robí umelca; Vydavateľstvo Q111
Veronika Šikulová: Miesta v sieti; Slovart
Svetlana Žuchová: Zlodeji a svedkovia; Marenčin PT

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi v siedmom ročníku rozhodujú členovia poroty: prekladateľ Tomasz Grabiński, literárna vedkyňa Gabriela Magová, literárny vedec Vladimír Petrík, básnik a literárny kritik Michal Rehúš a básnik Ivan Štrpka.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Anasoft litera prebieha v dvoch kolách. Porota vyberie zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať najlepších titulov.  „Nebolo to jednoduché. Ale našli sa. Literatúra na Slovensku žije - veselo čítajte.” hodnotí Ivan Štrpka a dopĺňa ho ešte Vladimír Petrík: „Myslím si, že sa nám podarilo vybrať zaujímavé tituly. Najmenej polovica je pre verejnosť prekvapením, pretože to nie sú známi autori. Polovicu z desiatky zas tvoria ženské autorky, čo je tiež výnimka.  Porota sa zhodla na tom, že ceny by sa nemali orientovať len na zaužívané mená, ale mohli by objavovať niečo nové a progresívne. A tu sa také tituly nájdu.”

O laureátovi, ktorý získa cenu 10.000 Eur,  bude rozhodnuté v druhom kole v septembri 2012.Víťaznú odmenu udeľuje generálny partner literárnej ceny, spoločnosť Anasoft.

Desať najlepších kníh sa odprezentuje počas literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať 15. - 19. mája v Bratislave a Stupave. Už tradičnou súčasťou podujatia budú okrem autorských čítaní finalistov literárnej ceny aj koncerty, diskusie, film a program pre stredné školy.

Počas siedmich rokov sa finalistami literárnej ceny Anasoft litera stalo štyridsať sedem spisovateľov.

www.anasoftlitera.sk, 3.4.2012

KK Bagala, PO BOX 99, 810 00 Bratislava 1