Hlavnu cenu ziskal tajomny pseudonym

Hlavnú cenu získal tajomný pseudonym

Porota vyhlásila výsledky

Kto sa skrýva za cudzie meno? Ani po dvoch mesiacoch čakania, keď sú už konečne známe výsledky súťaží, nie je všetko jasné. Tradičnú súťaž o najlepšiu poviedku vyhral autor, ktorý odmieta zverejniť svoje meno. Je zaujímavé, že až traja vlaňajší laureáti potvrdili kvality novými oceneniami a nečakaným objavom sa stala neznáma autorka, ktorá získala prémiu nielen za poviedku, ale uspela aj v historicky prvom ročníku súťaže BÁSNE 2009. Zdá sa, že kuvikať nad súčasnou slovenskou literatúrou je predčasné. Verdikt súťažných porôt zaznel 13. októbra v priamom prenose Rádia_FM.

Hlavnú cenu POVIEDKA 2009 Datalock získal Ján Masár s poviedkou „Scalea”. Druhé miesto patrí Jurajovi Štubnerovi za poviedku „Naozaj” a na treťom mieste sa umiestnila „Slovenská chrípka” od Jána Babaríka.

O prvenstvo v 13. ročníku súťaže bojovalo 264 autorov. Práce posudzovala porota, ktorej predsedal Peter Šulej. Zo 62 poviedok druhého kola postúpilo 16 do finále, v ktorom porota rozhodla o udelení troch cien a siedmych prémií pre poviedky, ktoré onedlho vyjdú knižne.

POVIEDKA bola prvýkrát vyhlásená v roku 1996. Odvtedy prišlo neuveriteľných 8.717 súťažných príspevkov, najlepších 187 sme publikovali v zborníkoch. Tridsiatim oceneným autorom už vyšli aj samostatné knihy a viacerí z nich získali významné literárne ceny,” povedal vyhlasovateľ súťaže Koloman Kertész Bagala z občianskeho združenia literarnyklub.sk. „Povzbudení úspechmi poviedkárov sme v tomto roku vyhlásili pre autorov poézie súťaž BÁSNE 2009, ktorá prekvapila vysokou účasťou a množstvom sľubných mladých talentov.”

basne 2009Prvý ročník súťaže oboslalo 254 autorov, vo finálovom kole porota hodnotila 14 prác.
Prémiu BÁSNE 2009 Datalock získalo sedem autorov: Radoslav Tomáš, Pavol Bellan, Katarína Moláková, Lenka Krivosudská, Marek Debnár, Martina Boleková a Jozef Hrickovic.

Vzhľadom na to, že žiadna súťažná práca sa nevyznačovala takou kvalitatívnou vyrovnanosťou, aby spĺňala nároky na okamžité knižné vydanie, porotcovia sa rozhodli neudeliť tri hlavné ceny, ale sedem rovnocenných prémií autorom básní, na ktorých ocenili originálny prístup a kultivovanú prácu s jazykom,” citoval verdikt poroty jej predseda Ivan Štrpka. „Všetky ocenené básne budú uverejnené v časopise Romboid.

Hlavným sponzorom oboch literárnych súťaží je spoločnosť Asseco Solutions, distributér softvéru DATALOCK, mediálnymi partnermi sú denník SME, RÁDIO_FM a časopis ŽURNÁL. Súťaže podporujú kultúrne časopisy Knižná revue, Vlna, RAK, Romboid, vydavateľstvá KK Bagala a Modrý Peter, internetové portály INLAND.sk a literarnyklub.sk.

Slávnostné odovzdávanie cien a krst zborníka POVIEDKA 2009 bude 13. decembra 2009.
14. ročník súťaže Poviedka 2010 a 2. ročník súťaže Básne 2010 budú vyhlásené 1. marca 2010.

Viac informácií na POVIEDKA 2009 a BÁSNE 2009 Datalock

KK Bagala, PO BOX 99, 810 00 Bratislava 1