Recenzia knihy Buchty švabachom (i-lemon.sk)

Zuska Kepplova: Buchty švabachom

Cesty tam, cesty späť a niečo medzitým

Recenzia - i-lemon.sk

“Zuska Kepplová nás vystihla. Aj možnosti, ktoré máme, a je ich toľko, že niekedy ani nevieme, ktoré sú pre nás, a pritom sme stále tí istí. Či budeme umývať poháre v parížskom bare, alebo budeme kosiť záhradku a nadávať na systém kdesi v Hornej Dolnej.” (Alena Sabuchová)

? Objednať knihu… {jcomments on}

Cesty tam, cesty späť a niečo medzitým

(Recenzia knihy Buchty švabachom od Zusky Kepplovej, KK Bagala 2011)

Chodí mi veľa pohľadníc. Mám to rada. Mám rada svojich kamarátov, ktorí sa rozhodli iba nehovoriť, ale reálne zdvihnúť zadok a odísť. Preč. Kedysi som o tom hovorila aj ja. Možno o tom budem ešte chvíľu hovoriť a raz to možno aj urobím. Tak navždy.

Útla knižočka Zusky Kepplovej Buchty švabachom je takou leteckou poštou, alebo metrovou. Od slova metro, nie meter. Že v druhej ruke máte chuť držať veľkú Starbucks a užívať si pocit slobody, ktorý vám dáva svet a vy si môžete vyberať. Kým sa vám nezačne tak obyčajne cnieť. Za mamou, bývalým, horalkami…

„Dnes môžete cestovať, chodiť do dobrých škôl, spoznávať ľudí a hovoriť s nimi cudzou rečou… Chceli sme sa zapojiť, zúčastňovať sa na svete. Naberať ho veľkou lyžicou. Nechať si na ňom vylámať zuby.”

Aj o tom sú poviedky z európskych metropol, z privátov, internátov, barov, parkov, čo chutia slobodou, ale aj strachom či opustenosťou. Hrdinovia sú príslušníci „utekacej generácie”, ktorí sa snažia nájsť si, niekoľko tisíc kilometrov od domova, a hoci to bude znieť maximálne učebnicovo - miesto v živote, ale kto dnes nechce?

Niekde na polceste, kde starý domov už nie je domovom, a miesto, kde sa práve ocitli, ním ešte nemôže byť. Provizórium.

A tu stretávajú čudákov, ale priateľstvá navekyvekov, frajerky, čo berú ukázať domov, alebo milencov, po ktorých zostáva len poznámka v karte o pohlavnej chorobe… Všeličo sa stáva.

„Veľký kápo v Komárne bol veľké bábo v Londýne. Doma mal ruky ponorené v motore škodoviek v otcovom servise, v ústach lyžicu pnú gulášu z maminej reštaurácie, vo vačkoch jaternice a koláče od babky, strihala ho Martina, kamoši ho búchali po pleciach, podávali si brčko a štrngali krígľami.”

Sú osobnými výpoveďami ľudí, ktorí riešia vzťahy, priateľstvá, sex a peniaze presne ako všetci, a predsa sú tieto príbehy čímsi iné, trochu multikultúrne a niekedy ako mestá, v ktorých sa ocitli, úplne nepriateľské, bezcitné.
O ťažkých začiatkoch a ešte ťažších koncoch a ľuďoch, ktorí nám nikdy nikde a za žiadnych okolností neprestanú chýbať. Ale sú aj svedectvami o malých či veľkých radostiach a víťazstvách, ktoré len majú inú príchuť, keďže sa človek v dvadsiatke rozhodol ísť vyhrávať a prehrávať nikam inam. Preč. Kde by mohlo byť lepšie.

„V Malom veľkom meste som sa stala tou babou, čo necháva svojho ex s novou frajerkou v byte, ktorý zariadila pre neho a seba.”

Zuska Kepplová nás vystihla. Aj možnosti, ktoré máme, a je ich toľko, že niekedy ani nevieme, ktoré sú pre nás, a pritom sme stále tí istí. Či budeme umývať poháre v parížskom bare, alebo budeme kosiť záhradku a nadávať na systém kdesi v Hornej Dolnej. Chvíľami máte pocit, že rozprávanie stojí ako vlak niekde medzi stanicami hrdinov, a čakáte, čo bude, občas majú veci spád ako vo vzťahu dvoch hetero kamošiek v Budapešti, ktoré spolu prežijú lesbický románik už len preto, že v Budapešti by bolo hriechom čosi také neprežiť. Je to predsa také romantické mesto…

„Večer prišla ku mne. Zjedla, čo som navarila, nakŕmila ma krémešom, pili sme tokaj a milovali sa. V posteli som ju poprosila, aby mi urobila cucflek, a ona mi ich urobila po celom tele niekoľko, no nebola som spokojná.”

Nečakajte veľké príbehy a patetické ódy na domov, tých sa nedočkáte. Ani srdcervúce konce. Možno preto mi bola táto knižka sympatická, aj jej postavy, ktorých by ste si v dave možno vôbec nevšimli práve preto, že sú nám tak podobní, lebo sú to príbehy o našich známych, o nás. Príbehy prežiteľné a prežité.

Alena Sabuchová
i-lemon.sk, 7. septembra 2011

? Objednať knihu…

KK Bagala, PO BOX 99, 810 00 Bratislava 1