Recenzia zbierky Kocúrov
Šteklivá kniha
Jeho syntaktické spojenia sú veselo, humorne podskakujúce slová, za ktorými sa skrývajú trefné postrehy z najrôznejších oblastí súčasného života, často nenápadne kritické, ba až sarkastické...
Jeho syntaktické spojenia sú veselo, humorne podskakujúce slová, za ktorými sa skrývajú trefné postrehy z najrôznejších oblastí súčasného života, často nenápadne kritické, ba až sarkastické...
Martina ležala na posteli a na sebe mala čierne čipkované body. Nasucho som preglgol. Bola štíhla. Pekné nohy. Široké boky. Malé poddajné prsia. A tvárila sa ako spokojná šelma. Rukou si pohladila stehno a bok, prechádzala pomaly dlaňou po krásnej ženskej krivke k drieku a brušku. Mäkko potľapkala po prikrývke a zavrnela: „Poď...!”
V novele Grázel sú príbehy také neuveriteľné, že sa mohli pokojne stať. Dospievajúci Džimi a jeho podarený otec prehlbujú svoj vzťah spôsobom „kto vydrží viac”. Aféry s podvodníkmi a prostitútkami ponúkajú čitateľom výnimočnú zábavu, no presvedčia tiež o tom, že otcovská môže byť nielen facka, ale aj láska.
Ján Milčák, otec literátov Petra a Mariána, sa etabloval hlavne ako autor rozhlasových hier a rozprávok. V próze preferuje poviedky, päť prináša aj zbierka Pocit úľavy. Ich hrdinovia sú bežní ľudia, no s intenzívnym citovým životom. Ako píše vydavateľ, v textoch sa prelína realita so snom, súcit s ľahostajnosťou a prítomnosť so spomienkami. (Sme, 23.9.2013).
25.8.2013, Levoča
Vydavateľstvo Modrý Peter a OZ literarnyklub.sk Vás pozývajú na tradičný literárny festival v Levoči - STRETNUTIA 2013. V nedeľu 25. 8. o 18. hodine v Mestskom divadle v Levoči vystúpia: Stanislav Rakús, Ivan Štrpka, Ján Milčák, István László Geher (HU), Rudolf Jurolek, Lucia Kramárová a Peter Milčák. Hudobným hosťom je Ján Boleslav Kladivo. —> Pozvánka…
“Vždy, keď sa vrátim z Afriky, dlho si zvykám na tunajšie tempo. Adaptovanie trvá aj týždne. Na cestách som spoznal množstvo liečiteľov a čarodejníkov, zažil desiatky zvláštnych obradov, ktoré sa na mne podpísali. Nepatrím medzi uletených vyznávačov new age, necítim sa byť zvlášť dôverčivý voči šarlatánom a rozum si cením, ale zažil som veľa situácií, pri ktorých ma prepadalo mrazenie a pochybnosti,” povedal v rozhovore pre denník Pravda prozaik Marek Vadas.
„Tvorivosť a kreativita je daná každému človeku, ide len o to, či sa rozhodne venovať umeniu a kultúre. Vymýšľanie a vynachádzavosť sú však súčasťou akejkoľvek práce, ktorú robíme. A hravosť je veľmi dôležitá pre ľudskú civilizáciu, môžeme preklenúť veci, o ktorých si myslíme, že pri nich nemáme dostatočnú silu,” hovorí spisovateľ, dramatik a režisér Laco Kerata v rozhovore pre SME 17.8.2013
“Vadas ostáva Afrikou očarený aj vo svojej najnovšej knihe Čierne na čiernom (Koloman Kertész Bagala, 2013). Jej obraz je však výrazne drsnejší, desivejší a naturalistickejší než predtým: nájdeme v ňom menej rozprávkovosti, zato však viac živelného násilia a temnoty…” (Lenka Szentesiová)
V cykle Súčasná slovenská próza pripravil Slovenský rozhlas v júni 2013 pásmo o novej knihe Laca Keratu Malé Domov. Scenár: Patrik Oriešek, účinkovali: Přemysl Bobík a Ladislav Konrád, pripravil Vladimír Hanuliak.
Rankov je čitateľsky ústretový pre svoje tradičné chápanie dejovosti ako opory textového rozvíjania, no zároveň dokáže tento nerušený reliéf lámať profilovaním postáv. Tu kdesi Rankov začína byť komplikovanejší: modelovanie postáv rozprávačom sa zameriava na psychológiu jednotlivca vystavenú osudovému konfliktu s realitou, fungujúcim spoločenstvom či poriadkom života, s pravidlami, so systémom i s vlastnou rolou… (Radoslav Matejov)